Řemeslo/Skill 2018

8. ročník, 18. - 20. září 2018, Vysoké Mýto

ŘEMESLO / SKILL 2018


Mezinárodní soutěž učňů v řemeslných dovednostech
8. ročník
Pardubický kraj, Vysoké Mýto, 18.-20. září 2018

 

Tisková zpráva – září 2018


Rozhovor s ing. Heinrichem, který je přílohou tiskové zprávy

Tvárnice, izolace, lepicí materiály, obklady, dlažba, dřevo a zkušené ruce učňů pod pohledy hodnotitelů – to všechno se propojí na vysokomýtském náměstí


Nejen zedníci, ale i obkladači, montéři suchých staveb, instalatéři a truhláři obsadí vysokomýtské náměstí už za necelý týden. Ojedinělý soutěžní projekt začíná už v úterý 18. září pod širým nebem a potrvá do čtvrtku 20. září. V letošním „osmičkovém“ roku se koná již 8. ročník ŘEMESLO/SKILL a dosud je přihlášeno symbolických 68 soutěžících z více než dvaceti škol nejen z České republiky, ale i ze Slovenska a Maďarska. A právě ti změří své síly ve vyjmenovaných stavebních profesích. Centrum Vysokého Mýta tak bude během tří dnů přechodně obohaceno o několik nových artefaktů, které pravidelně budí pozornost veřejnosti. „Soutěž probíhá tak, že zedníci nejdříve postaví stavby z různých materiálů a v nich pak plní svá soutěžní zadání budoucí odborníci z dalších oborů. Na náměstí tak vzniká simulace „staveniště“, kde se všichni řemeslníci musí mezi sebou domluvit a předat si svá pracoviště v takovém stavu, aby každý tým mohl splnit svá soutěžní zadání co nejlépe. Samostatně pracují jen dvoučlenné týmy truhlářů, které letos předvedou svou zručnost na zhotovení skládacích schůdků,“ vysvětluje Lenka Ulrychová z pořadatelské společnosti Erudio CZ. Dodala, že soutěž budí pozornost široké veřejnosti a všichni návštěvníci si mohou vyzkoušet zábavnou formu vzdělávání přímo na místě.


Příležitost nechat si poradit


„Stavební firmy na místě představují moderní systémy a technologie ve stavebnictví a možnosti jejich využití. Odborná i laická veřejnost bude mít možnost získat v průběhu několika dnů informace důležité pro vlastní profesní činnost, výběr vhodného učebního oboru pro své děti a informace potřebné pro výstavbu nového domu či bytu, nebo jeho rekonstrukci. Lidé se mohou přijít poradit a konzultovat své potřeby se zástupci stavebních sponzorských firem,“ vysvětlila Lenka Ulrychová a dodala: „Speciálně chodí stavbaře pozorovat děti s pedagogy základních i odborných středních škol. Akce tedy pomáhá vytvářet prostředí pro snazší spolupráci mezi odbornými školami a firmami.“


Díky virtuální realitě vyzkouší stavbu domu


Mezi partnery soutěže Řemeslo/Skill 2018 je přední český výrobce stavebních hmot – HELUZ cihlářský průmysl v.o.s. Prezentuje se jako „hlavní partner moderního vzdělávání mladých stavařů“. K tomu má několik důvodů: V rámci moderního vzdělávání přináší HELUZ do odborných škol skutečně soudobé „pomůcky“ pro vzdělávání, které spojují odbornost a zábavu do jednoho, tedy skutečnou „školu hrou“. První z nich je interaktivní aplikace „Stawebnice“ jako interaktivní pomůcka - učebnice - pro budoucí profesionály v oblasti zděných staveb. „Tuto příručku lze využít jak v samotných hodinách při výkladu odborné látky, tak také pro samostudium, a to v podstatě kdykoliv a kdekoliv, protože příručku si lze stáhnout do chytrých zařízení,“ vysvětluje zástupce firmy Pavel Heinrich. „Informace obsažené v příručce je možné podle potřeby aktualizovat online, a tím zajistit aktuálnost obsahu.“
Druhou vzdělávací aktivitou je využití virtuální reality pro ukázku praktického stavění. Mezi mladými stavaři se jedná o oblíbenou „hru“, kde si osvojí základní postupy a pravidla pro stavbu zdí včetně konstrukčních detailů. „Těmito aktivitami se HELUZ snaží zatraktivnit obor stavebnictví a přitáhnout pozornost mladých studentů, kteří se díky nabitým znalostem mohou stát uznávanými odborníky ve společnosti,“ upřesnila Lenka Ulrychová. Rozhovor s Pavlem Heinrichem o obou pomůckách školy hrou ve stavebnictví přinášíme v příloze této tiskové zprávy.


Stavební svátek je i svátkem škol se stavebními obory


Důležitou součástí „Stavařského svátku“ je i letos tradiční prezentace škol Pardubického kraje s nabídkou učebních a studijních oborů a s praktickými ukázkami řemesel. „Na soutěž zveme žáky základních škol, kteří si mohou vyzkoušet některé řemeslné dovednosti, jako je omítání zdi, práce se dřevem, pájení, a podobně,“ uvedl Hynek Míka z pořadatelské společnosti Erudio CZ.


Pozvání platí pro všechny


Srdečně zváni jsou všichni občané a návštěvníci Vysokého Mýta i ze širokého okolí nejen k návštěvě soutěže, ale mohou se hlavně přijít poradit s odborníky ze stavebních profesí. Se zástupci firem zde mohou konzultovat své představy ohledně použití moderních stavebních systémů, technologií i zařizovacích prvků při stavbě a rekonstrukci bytu nebo domu, montáži sádrokartonů, zateplovacích systémů, interiérových úprav, rozvodů vody a odpadu, instalace sanitární keramiky, vodovodních baterií, použití moderních velkoformátových obkladů a dlažeb včetně výběru módních barev, a dalších designových prvků v koupelnách, apod.


Za organizátory


PhDr. Lenka Ulrychová, Ing. Hynek Míka
Erudio CZ, z.s. www.erudiocz.cz
Spolupořadatelé soutěže
Pardubický kraj
Město Vysoké Mýto
VOŠ a SŠ stavební Vysoké Mýto
Erudio CZ, z.s.
Profesní partneři soutěže
Cech suché výstavby ČR
Cech obkladačů ČR
Svaz podnikatelů ve stavebnictví v ČR
__________________________________________________________________________________

PhDr. Lenka Ulrychová, tel.: 602 424 186; e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Ing. Hynek Míka, tel.: 606 162 391; e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.