Řemeslo/Skill 2020

10. ročník, 15. - 17. září 2020, Vysoké Mýto

ŘEMESLO / SKILL 2020

Mezinárodní soutěž učňů v řemeslných dovednostech

10. ročník; Pardubický kraj, Vysoké Mýto, 15. – 17. září 2020

 

Tisková zpráva – srpen 2019

 

Ve dnech 15. – 17. září 2020 se podesáté sejdou na náměstí ve Vysokém Mýtě učni stavebních oborů, aby si vyzkoušeli, co se již naučili ve svých domovských školách. V nezvyklé době, kdy byla zrušena spousta tradičních přehlídek a soutěží, se budoucí mistři zedníci, obkladači, montéři suchých staveb, instalatéři a truhláři budou snažit co nejlépe vypořádat se svými soutěžními úkoly. Nejprve zedníci postaví soutěžní stavby z materiálu Heluz a Ytong a v nich budou postupně realizovat svá soutěžní zadání instalatéři, montéři suchých staveb a obkladači. Samostatně budou svůj úkol – výrobu židličky - řešit truhláři.

 

Jubilejní ročník soutěže si zaslouží představit novinku

V úterý 15. září a ve středu 16. září proběhne na náměstí workshop připravený společností Velux a SPŠ stavební Pardubice, v rámci něhož se představí nesoutěžní obory tesař, pokrývač a klempíř. První den sestaví žáci dopředu vyrobený skelet střechy (dřevo darovala společnost Antonín Novotný z Vysokého Mýta), vyhotoví pojistnou hydroizolaci střechy a provedou klempířské práce a laťování, včetně pokládky střešní krytiny. Druhý den žáci z Rybitví provedou montáž střešního okna VELUX s důrazem na kvalitní systémové osazení do připravené konstrukce. Na závěr bude okno opatřeno ovládacím motorem, případně motorickým stínícím doplňkem. V průběhu workshopu mohou návštěvníci konzultovat předváděné práce s odborníky nebo se mohou informovat o výrobkovém portfoliu Velux.

 

Děti si mohou i letos vyzkoušet svou manuální zručnost a šikovnost

Letošní doprovodný program bude opět výrazně zaměřený na předškolní děti a žáky základních škol. Je to reakce na loňský velký zájem dětí o manuální úkoly, který potěšil všechny, kteří je pro ně připravovali. Děti se mohou přijít podívat se svými rodiči nebo s učiteli na soutěž, ale zároveň si mohou znovu vyzkoušet různé řemeslné dovednosti a rukodělné tvořivé činnosti. Odměnami jim budou různé dárky a drobné pozornosti od sponzorů a partnerů soutěže. Na programu se bude opět podílet MIKÁDO – středisko volného času, Vysoké Mýto a nadšenci z projektu Kutil junior Šikovné děti.

 

Informace o učebních a studijních oborech v regionu

Starší děti, které se brzo budou rozhodovat co dál po základní škole, zde získají lepší představu o studijních a učebních oborech, protože se na náměstí bude rozmanitými aktivitami prezentovat VOŠ a SŠ stavební Vysoké Mýto jako spoluorganizátor soutěže Řemeslo/Skill 2020 a další školy z Pardubického kraje. Děti si budou moci vyzkoušet náročnější činnosti, např. omítání zdi, pájení a práci se dřevem.

 

Konzultace pro veřejnost s odborníky ze stavebnictví

Veřejnost bude mít tradičně možnost poradit se zde s profesními odborníky ohledně stavby domů, rekonstrukcí bytů, při výběru stavebních materiálů, izolací, stavebních úprav v koupelně, včetně zařizovací sanitární keramiky, vodovodních baterií, montáži sádrokartonů, zateplovacích systémů, rozvodů vody a odpadu, vodovodních baterií, použití moderních velkoformátových obkladů a dlažeb včetně výběru módních barev a dalších designových prvků v koupelnách.

 

Nezbytná podpora partnerů

Řemeslo/Skill podporuje od začátku řada sponzorů a partnerů (viz jejich seznam jako samostatná příloha) jak finančně, tak i soutěžním materiálem. Bez jejich pomoci a podpory dalších spoluorganizátorů jako je Pardubický kraj, Město Vysoké Mýto a VOŠ a SŠ stavební Vysoké Mýto by nebylo možné soutěž v takovém rozsahu uspořádat. Velkým přínosem je i participace oborových svazů a profesních cechů – Svazu podnikatelů ve stavebnictví v ČR, Cechu suché výstavby ČR a Cechu obkladačů ČR. Akce také napomáhá vytvářet prostředí pro snazší spolupráci mezi odbornými školami a firmami.

Tradiční podporovatel soutěže - společnost Heluz cihlářský průmysl v.o.s. – se i v letošním ročníku prezentuje jako hlavní partner moderního vzdělávání mladých stavařů. Firma zde mimo jiné představí různé zábavné formy vzdělávání, které by měly zatraktivnit obor stavebnictví a přitáhnout pozornost žáků základních škol i studentů.

 

Nebude chybět slosovací soutěž anketních lístků o hodnotné výhry

Návštěvníci budou moci vyplnit anketní lístky, které se budou losovat odpoledne v úterý 15.9. a ve středu 16.9. Výherci získají hodnotné věcné ceny darované sponzory soutěže.

Za organizátory

PhDr. Lenka Ulrychová, Ing. Hynek Míka

Erudio CZ, z.s.

www.erudiocz.cz

Spolupořadatelé soutěže

Erudio CZ, z.s.

Pardubický kraj

Město Vysoké Mýto

VOŠ a SŠ stavební Vysoké Mýto

 

Profesní partneři soutěže

Cech suché výstavby ČR

Cech obkladačů ČR

Svaz podnikatelů ve stavebnictví v ČR