Erudio CZ

Spolek ERUDIO CZ, z.s. organizuje projekty, kurzy, semináře a workshopy zaměřené na celoživotní vzdělávání , soutěže pro středoškolské studenty a řemeslné soutěže pro učně. Zakládajícími členy jsou PhDr. Lenka Ulrychová a Ing. Hynek Míka.

Základními cíli spolku jsou zejména poskytování vzdělávacích a poradenských služeb, celoživotní vzdělávání, rekvalifikace, organizace vzdělávacích kurzů, školení, seminářů, soutěží a workshopů. Dále umožnit studentům odborných škol rozvíjet své znalosti a praktické dovednosti a srovnávat je především se zahraničními studenty stejných oborů z hlediska konkurenceschopnosti na trhu práce.

Náš "montér suchých staveb" ( možná bude většina lidí více znát dřívější název „sádrokartonář) umí skoro všechno. Hlavní náplní montérovy práce je stavba takzvaných suchých konstrukcí, tedy příček, stropních podhledů a obkladů, svislých konstrukcí nebo podlah, ale také instalace izolace, tmelení a broušení. A proč je na stavbě důležitý?
Při své práci montéři musí úzce spolupracovat s ostatními řemeslníky dokončovacích prací, jako jsou elektrikáři, instalatéři, vzduchotechnici …. a v neposlední řadě i malíři.

Učební obor „montér suchých staveb“ je v současnosti ve stavebnictví nejrychleji se rozvíjejícím oborem. Sádrokartonové konstrukce se používají jak u novostaveb, tak i při modernizacích a rekonstrukcích starších domů. Nahrazují "tradiční technologie" a jejich podíl na trhu každým rokem stoupá. Práce je rychlejší, čistější, konstrukce jsou lehké a mají výborné tepelně - izolační i akustické vlastnosti. To sádrokarton předurčuje jako velmi vhodný materiál na půdní vestavby, na rekonstrukci bytových jader, na příčky, stropní podhledy i při zateplování budov.

Suchá výstavba - urychlí i zlevní stavbu.

Dnes je suchá výstavba ucelený stavební systém, který kromě sádrokartonu zahrnuje i další materiály (např. sádrovláknité, cementovláknité a další deskové materiály), a splňuje všechny požadavky na moderní bydlení. Má dobré zvukově-izolační vlastnosti a je estetická (jsou vyřešeny spoje jednotlivých desek, rohy, kouty i ostatní detaily).

Nebudeme Vás unavovat výčtem technických údajů, ale určitě Vás bude zajímat, že suchá výstavba je rychlejší, protože odpadají technologické přestávky, potřebné k vyschnutí a vyzrání při používání tradičních (mokrých) technologií. Je variabilní, snadno lze vytvářet i netradiční tvary (oblouky, niky, nábytek na míru apod.). Při srovnatelných tloušťkách konstrukcí má suchá výstavba a suché podlahy lepší akustické vlastnosti ve srovnání se zděnými konstrukcemi, sousedé a děti jsou najednou mnohem méně hluční.

Při rekonstrukci oceníte především nižší hmotnost suché stavby, méně tedy zatěžuje stávající konstrukci. Suchá výstavba také „šetří" prostor : při srovnatelných parametrech konstrukce ušetříte na tloušťce příček a tím i na užitné ploše. Lze ji použít na rekonstrukci bytových jader, samozřejmě při použití speciálních sádrokartonových a sádrovláknitých desek určených do vlhkých prostor.
Sádrokartonová a sádrovláknitá konstrukce je rovná, má hladký povrch, vhodný pro jakoukoliv další povrchovou úpravu (malba, obklady, tapety atd.). Je zdravější, protože sádra absorbuje nadbytečnou vzdušnou vlhkost a postupně uvolňuje zpět do místnosti. Za zmínku také stojí, že sádra je ekologický materiál.
Sádrokartonová a sádrovláknitá konstrukce je, při srovnatelných zvukově-izolačních a protipožárních vlastnostech, ve srovnání s tradičními materiály levnější. Suchá výstavba podstatně zkrátí dobu výstavby, nevnáší do stavby „technologickou vodu“, jistě víte, že u novostaveb je třeba poměrně dlouho čekat, než dojde k „vyzrání“ stavby. 
A obavy ze zavěšování předmětů? Sádrokartonová a sádrovláknitá deska je dostatečně pevná, abyste mohli pověsit co potřebujete, stačí jen použít správné háčky, hmoždinky či kotvy.

Suché podlahy – do novostaveb i pro rekonstrukce.

Chcete mít v rodinném domě, bytě nebo na chalupě dokonalou podlahu, bez nepříjemného vrzání a nerovností? Pak by zajímavým řešením mohla být „suchá podlaha“.
Suché podlahy jsou plovoucí podlahy vytvořené sádrokartonovými nebo sádrovláknitými podlahovými deskami, které se kladou vedle sebe. Podlaha je oddělena od podkladní konstrukce pružnou mezivrstvou z minerálních vláken, polystyrenu nebo suchého podsypu a od obvodových stěn izolačním okrajovým páskem. Takto zkonstruovaná podlaha nevrže, má výborné tepelně izolační vlastnosti, a kvalitní akustické vlastnosti (vysoká kročejová i vzduchová neprůzvučnost). Sousedy a děti prohánějící se Vám nad hlavou téměř neuslyšíte. 
Suchá podlaha je nehořlavá, a lze do ní instalovat podlahové vytápění (dobrá tepelná vodivost). Desky jsou již z výroby impregnovány, proto je možno ji použít i do bytových WC a koupelen. Na suchou podlahu je možné pokládat všechny běžné podlahové krytiny, jako jsou koberce, parkety, lamináty, dlažba, korky, PVC apod.

Suché podlahy se mohou použít v novostavbách i při rekonstrukcích. Suchá podlaha má nízkou hmotnost (cca 25 kg / m2 ), proto je pro rekonstrukce a sanace ideální. Lze ji provádět jak na betonový podklad, tak i na dřevěné trámy. Snadno s ní vyrovnáte nerovnosti, a staré dřevěné trámy Vám poděkují, že nepoužíváte mokrou technologii. 
Velkou výhodou suchých podlah je rychlý postup výstavby a okamžitá zatížitelnost, nečeká se na vyzrání a schnutí jako u „mokrých podlah“ (zkrácení času o 3-4 týdny). Pokládáte-li si suchou podlahu sami, třeba na chalupě, oceníte, že práci můžete kdykoliv přerušit, aniž byste porušili technologický postup. Pokládka nemá žádný odpad, protože co v jedné řadě uříznete, použijete v řadě vedlejší.

Za zmínku stojí i to, že suchá podlaha je ekologická, podlahové desky neobsahují formaldehydy, jsou vyrobeny nejmodernější technologií, otestovány a certifikovány.