Erudio CZ

Spolek ERUDIO CZ, z.s. organizuje projekty, kurzy, semináře a workshopy zaměřené na celoživotní vzdělávání , soutěže pro středoškolské studenty a řemeslné soutěže pro učně. Zakládajícími členy jsou PhDr. Lenka Ulrychová a Ing. Hynek Míka.

Základními cíli spolku jsou zejména poskytování vzdělávacích a poradenských služeb, celoživotní vzdělávání, rekvalifikace, organizace vzdělávacích kurzů, školení, seminářů, soutěží a workshopů. Dále umožnit studentům odborných škol rozvíjet své znalosti a praktické dovednosti a srovnávat je především se zahraničními studenty stejných oborů z hlediska konkurenceschopnosti na trhu práce.

Závěrečná tisková zpráva 2019

ŘEMESLO / SKILL 2019

Mezinárodní soutěž učňů v řemeslných dovednostech

9. ročník; Pardubický kraj, Vysoké Mýto, 17. - 19. září 2019

Tisková zpráva – 25. září 2019


 

Skutečná praxe na skutečném staveništi – to byl další ročník ŘEMESLO/SKILL 2019

Výuka v učňovském školství se zdokonaluje a pomáhají v tom i odborné firmy

Už po deváté se největší čtvercové náměstí v republice – náměstí Přemysla Otakara II. ve Vysokém Mýtě – zaplnilo studenty škol řemeslných oborů, účastníky mezinárodní soutěže ŘEMESLO/ SKILL 2019. Doslova na dlažbě a pod velkými stany tu po tři dny od 17. do 19. září pracovalo na sedmdesát soutěžících z 21 českých a slovenských škol. Ti před zraky svých mistrů, porotců, ale také spolužáků a zvědavých dětí ze škol i zájemců z široké veřejnosti odhalili svůj um v zajímavém programu, ve kterém přiložili ruku k dílu, a to při simulaci skutečné praxe a spolupráce na staveništích.

První místa obsadily soutěžní dvojice ze SŠ stavebních řemesel v Brně – Bosonohách, z Akademie řemesel Praha – SŠ technické (dokonce třikrát), ze SOŠ stavebné ze Žiliny a z VOŠ stavební a SŠ stavební z Vysokého Mýta. Další úspěšní obsadili druhá a třetí místa; ale jen o vítězství tady nešlo. „My soutěž ŘEMESLO/Skill podporujeme už několik let. Mohu tak pozorovat, že rok od roku je učňovské školství lepší, výuka se zdokonaluje a pomáhají v tom i odborné firmy, které pomáhají odbornými školeními. Mění se i myšlení lidí ve vztahu k učňovským oborům,“ uvedl porotce soutěže Ivo Fischer z Alcaplastu.

Soutěžní úkoly a profese se prolínaly natolik, že záleželo na tom, jak se zástupci jednotlivých profesí mezi sebou domluví a jak si práci předají. Nejprve zedníci postavili dvě soutěžní stavby, jednu z materiálu Heluz a jednu z materiálu Ytong. Následně v nich plnili své úkoly zástupci dalších oborů, jako obkladači, instalatéři a montéři suchých staveb. Samostatně pracovaly pouze dvoučlenné týmy truhlářů.

 „Jsme rádi, že v průběhu devíti let, kdy soutěž zedníků podporujeme, můžeme pozorovat, že kluci jsou ve své práci přesnější a letos většina z nich dokázala zadání splnit v odpovídající kvalitě i v kratším čase," pochvaloval si práci zedníků Zdeněk Kobza, zástupce společnosti Heluz cihlářský průmysl v.o.s. a porotce v jedné osobě a ještě doplnil: „ V letošním ročníku se zde opět prezentujeme jako hlavní partner moderního vzdělávání mladých stavařů. Naší dlouhodobou snahou je pomáhat stavebním školám v celé České republice při odborné výuce a přilákat k řemeslu a rukodělné činnosti co nejvíce dětí už od základních škol. Proto tady také podporujeme projekt Šikovné děti – Kutil junior."

Ponořeni do soutěžního klání

Budoucí zedníky z Odborného učiliště a Praktické školy Hlučín Petra Polhoše a Patrika Kolarčíka jsme zastihli v plné práci. „Zateplujeme tuhle nosnou zeď za pomocí polystyrénu a zatím nám to jde dobře,“ uvedli. Jejich mistr odborného výcviku Marek Mrovec je sledoval zpovzdálí, protože mistři do průběhu soutěže mluvit nemohou, a držel jim palce. „Včera si tuhle zeď, která je z Ytongu, nejdříve sami postavili a dnes ji zateplují materiálem z Isoveru. Až to dodělají, přejdou k protějšímu stanu, kde mají připravenou další vyzděnou zeď a tu budou pro změnu omítat.“ Pedagog byl s jejich dosavadní prací spokojen. „Jsou šikovní. Do soutěže byli „hozeni“ dost divoce, protože jsme se rozhodli zúčastnit na poslední chvíli a měli jsme na přípravu jen pár dnů. Přijeli jen s tím, co znají z praxe. Chodíme s nimi po zakázkách, takže zateplování vidí v reálu. Myslím, že poslední nebudou.“ A nebyli. Za své dílo si odvezli do Hlučína 2. místo v kategorii Zednické práce.

Budoucí instalatéři Honza a Adam z VOŠ stavební a SŠ stavební ve Vysokém Mýtě připravovali hned vedle pod dalším stanem ve vyzděném prostoru vše potřebné pro instalaci sprchy a WC. Vedle nich totéž prováděli Milan a Jakub ze Střední školy obchodu, řemesel a služeb v Žamberku, kteří si vybraný obor chválí. Jim i ostatním týmům byl nablízku Ivo Fischer z Alcaplastu: „Zde vzniká zjednodušená ukázka instalací pro budoucí sprchový kout a WC. Chlapci provádějí na jedné straně úpravu pro sprchovou baterii a na druhé straně montáž pro WC. Základ je ve škole naučí mistři, hodně se naučí na stavbách a práci s materiály je naučí zástupci firem.“ Honza a Adam se povzbuzují a připomínají, že zadáním je dokončit úkol co nejpřesněji a výsledek také musí dobře vypadat. „Zatím jsme spokojení, snad to „dáme“, povzbuzují se. Navazují na práci zedníků, a pokud ti by jim postavili zdivo křivě, museli by jej místy vyrovnat. Zkrátka praktická škola života. „Soutěží se účastní třetí ročníky, kluci by po vyučení měli být úplně samostatní, takže už za tři čtvrti roku bychom je mohli potkat někde na stavbě,“ uvědomuje si Ivo Fischer.

Učí se přímo v praxi a radami odborníků se zdokonalují

Montéři suchých staveb měli za úkol zvukotěsně obložit zeď z Ytongu. „Provádíme dvojité opláštění stěny - jedná se o zvukovou a tepelnou izolaci. Porota bude hodnotit, jak máme navrtané profily a jak je celkově práce odvedená. Zatím to máme dobrý,“ hodnotí Jozef Gajdica a Marek Šamaj ze SOŠ z Považské Bystrice. Sousedé pod velkým stanem na vysokomýtském náměstí jsou jim i Roman Šiller a Jakub Stralczynski ze SŠ stavební a dřevozpracující z Ostravy. Všechny montéry sleduje porotce František Fajt z Isoveru Častolovice. Firma soutěž podporuje už několik let a dodává materiál. „Obložení je kombinací požárně odolné vrstvy a dobrého izolantu, což je ten šedý polystyrén,“ upřesňuje. U soutěžících vidí zájem: „Je to fajn, že jsou ještě kluci, které to baví a přišli, aby se zúčastnili a také porovnali své schopnosti a hodně se také inspirovali. Někteří jsou velmi šikovní, jiní to dělají poprvé, tak to mají složitější, ale určitě je důležité a přínosné, že si to vyzkoušejí. Jako porotce jim mohu dát radu, kterou chlapci mohou hned aplikovat a vyzkoušet. Učí se tedy přímo v praxi.“

Soutěži přihlíželi studenti z VOŠ a SOŠ stavební ve Vysokém Mýtě, kteří si své studium pochvalovali: „Jsme budoucí projektanti a jsme spokojení. Po maturitě můžeme jít dál. Je to obor, který využijeme vždycky. Můžeme si cokoliv vymyslet a v reálném životě to pak zrealizovat,“ přizvukují si dva Martinové a Jakub. Své spolužáky přišli propagovat a podpořit i studenti Střední průmyslové školy stavební z Pardubic – Rybitví. „Je to vzrušující, takhle pracovat pod širým nebem. Dnes to tu žije,“ komentovali soutěžící vysoký zájem veřejnosti.

Tvůrčí činnost si vyzkoušeli malí i ti odrostlejší u Šikovných dětí

Náměstím proudily po dva dny skupiny žáků nejrůznějších škol. V základní škole speciální se o akci dozvěděli z letáčků a pro jejich děti to byl zážitek. Neméně tak pro další základní školy: „Určitě je dobře, že se děti mohou tímto zajímavým způsobem dozvědět něco víc o řemeslech,“ poznamenala pedagožka Olga Zemanová ze Základní školy Jiráskova.

Kromě stavební soutěže je upoutala možnost „sáhnout si na řemeslo“ na stanovišti označeném Šikovné děti. „Bylo tu nejméně pět tříd a odpoledne čekáme další. Na našem workshopu si děti mohou vyzkoušet cokoliv, od zatlučení hřebíků až po výrobu loutky ze špalíčku. Moc je to baví, a dokonce jsme tu měli osmáky, kteří nejdřív couvali, že nic dělat nebudou a pak zatloukali jako diví,“ usmívá se Michaela Stanová ze společnosti Šikovné děti a Kutil Junior. Ta se zabývá podporou kroužků v základních ale i v mateřských školách a pořádáním dílen a workshopů pro veřejnost.

Zajímavé rukodělné činnosti zde připravili pro děti i pracovníci Mikáda – střediska volného času ve Vysokém Mýtě a zástupci VOŠ stavební a SŠ stavební ve Vysokém Mýtě. Ti se zaměřili především na „osmáky a deváťáky“, kteří se budou rozhodovat co dál dělat po skončení základní školy.

Zpracovaly: Mgr. Bc. Zdenka Hanyšová Celá, ACC a PhDr. Lenka Ulrychová

 

Spolupořadatelé soutěže

Pardubický kraj, Město Vysoké Mýto, VOŠ a SŠ stavební Vysoké Mýto, Erudio CZ, z.s.

 

Profesní partneři soutěže

Cech suché výstavby ČR

Cech obkladačů ČR

Svaz podnikatelů ve stavebnictví v ČR

Erudio CZ, z.s. ; www.erudiocz.cz

PhDr. Lenka Ulrychová, tel.: 602 424 186; e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.;

Ing. Hynek Míka, tel.: 606 162 391; e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Vysokomýtský zpravodaj

clanek 2019

Výsledky Řemeslo/Skill 2019

Výsledky:  1. – 3. místo

Soutěžní obor: Zedník

 1. místo: Yuriy Dzuhan, Dmytro Dokhvat

Střední škola stavebních řemesel Brno - Bosonohy, Pražská 38b

 1. místo: Martin Knapec, Dávid Kolenčiak

SOŠ stavebná, Tulipánová 2, Žilina

 1. místo: Martin Vojtíšek, Martin Valíček

VOŠ stavební a SŠ stavební, Komenského 1, Vysoké Mýto

Soutěžní obor: Zednické práce

 1. místo: Vasyl  Mykhaylshyn, Yevhen Kotyk

Akademie řemesel Praha – SŠ technická, Zelený pruh 194/52, Praha 4

 1. místo: Petr Polhoš, Patrik Kolarčík

OU a Praktická škola, Čs armády 336/4a, Hlučín

3 místo: Lukáš Peťovský /VOŠ stavební a SŠ stavební, Komenského 1, Vysoké Mýto

        Daniel Kováč / SŠ a ZŠ Žamberk, Tyršova

Soutěžní obor: Montér suchých staveb

 1. místo: Dominik Visinger, Jakub Janků

Akademie řemesel Praha – Střední škola technická, Zelený pruh 194/52, Praha 4

 1. místo: Miloš Filipowicz, Georgekas Konstantinos

SŠ technická, Dělnická 21, Most-Velebudice

 1. místo:  Jan Kolařík, Václav Švajgr

SŠ polytechnická Brno, Jílová 36g

Soutěžní obor: Obkladač

 1. místo: Ruslan Ivaneiko, David Záhora

Akademie řemesel Praha – SŠ technická, Zelený pruh 194/52, Praha 4

 1. místo: Stanislav Basarab, Vasyl Levynets

Střední škola stavebních řemesel Brno – Bosonohy, Pražská 38b

 1. Dominik Hruška, Dominik Barabasch

SŠ stavební a dřevozpracující, U Studia 33, Ostrava – Zábřeh

Soutěžní obor: Instalatér

 1. místo: Jakub Hanulík, Pavol Tojčík

SOŠ stavebná, Tulipánová 2, Žilina

 1. místo: David Beneš, Radim Klusák

SOU Svitavy, Nádražní 1083/8

 1. místo: Lukáš Doležal, Martin Janda

SOU plynárenské Pardubice, Poděbradská 93

Soutěžní obor: Truhlář

 1. místo: Jaromír Rouha, Ondřej Beran

VOŠ stavební a SŠ stavební, Komenského 1, Vysoké Mýto

 1. místo: David Fiala, Filip Švec

SŠ dopravy, obchodu a služeb, Klášterní 127, Moravský Krumlov

 1. místo: Jan Ehrenberger, Patrik Chrbolka

SPŠ stavební Pardubice, Sokolovská 150, Rybitví

 

19. září 2019

Seznam škol 2019

Soutěžící školy -    Řemeslo/Skill 2019 - Vysoké Mýto, 17. – 19. září 2019

 

 1. Střední průmyslová škola stavební Pardubice, Sokolovská 150, Rybitví
 2. Střední škola a ZŠ Žamberk, Tyršova 214
 3. Odborné učiliště Chroustovice, Zámek 1
 4.  Bajaj Ovoda Általános Iskola, Speciális Szakiskola, Kollégium, Egységes Gyógypedagógiai Módszertani Intézmény és Gyermekotthon, Baja, Maďarsko
 5.  VOŠ stavební a SŠ stavební Vysoké Mýto, Komenského 1
 6.  SOU Svitavy, Nádražní 1083/8
 7. SOU plynárenské Pardubice, Poděbradská 93
 8. Stredná odborná škola stavebná, Tulipánová 2, Žilina, Slovensko
 9. VOŠ a SŠ technická Česká Třebová, Habrmanova 1540
 10. SOŠ, Ul. Slovenských partizánov 1129/49, Považská Bystrica, Slovensko
 11.  Střední škola polytechnická Brno, p.o., Jílová 36g
 12.  SŠ technických oborů, p.o. , Lidická 1a/600, Havířov - Šumbark
 13. Akademie řemesel Praha -Střední škola technická, Zelený pruh 1294, Praha 4
 14.  Střední škola stavební a dřevozpracující Ostrava, p.o., U Studia 33
 15.  SŠ technická Znojmo, p.o., Uhelná 3264/6
 16. SŠ technická, p.o. Most – Velebudice, Dělnická 21
 17.  SŠ stavebních řemesel Brno-Bosonohy, p.o., Pražská 38b
 18. SPŠ stavební akademika Stanislava Bechyně, Údolní 550, Havlíčkův Brod
 19.  SŠ obchodu, řemesel a služeb Žamberk, Zámecká 1
 20.  SŠ dopravy, obchodu a služeb Moravský Krumlov, nám. Klášterní 127
 21.  Střední škola řemesel a služeb Pardubice, s.r.o., Černá za Bory

Podkategorie

Město Vysoké Mýto ve dnech 20. – 22. září 2016 poskytne opět část svého krásného náměstí pro tradiční soutěžní klání učňů ve stavebních profesích. 6. ročník soutěže podporuje Pardubický kraj a řada sponzorů. Na zajištění technického zázemí soutěže se podílí místní VOŠ a SŠ stavební.

Představí se zde téměř 60 učňů nejen z Pardubického kraje, ale z celé České republiky, Slovenska, Polska a Německa.

Soutěž začíná tradičně vyzděním staveb z materiálu Heluz a Ytong, následně zedníci stavby postoupí svým kolegům z dalších oborů – obkladačům, montérům suchých staveb a instalatérům. Truhláři budou během dvou soutěžních dnů pracovat na zhotovení samostatného výrobku.